פגיעת ראש- פגיעות ראש

פגיעת ראש היא מצב של טראומה גופנית בה הראש נחבל. פגיעת ראש אינה כרוכה תמיד בפגיעה של המוח, אך לעתים קרובות נוצר זעזוע מוח כתוצאה מכך.

ברוב המקרים פגיעות ראש נוצרות עקב תאונות דרכים, תאונות עבודה, נפילות ברחוב או במקומות ציבוריים אחרים עקב ליקויי בטיחות שונים ולעיתים נדירות גם עקב רשלנות רפואית.

מקרי פגיעות ראש מתחלקים ל-2 סוגים:

פגיעות ראש פתוחות - פגיעות בהן נוצר שבר בגולגולת, או מצב שבו חפץ כלשהו חודר את הגולגולת וגם את קרום המוח, אך לא תמיד יגרם נזק למוח עצמו. פגיעה זו מלווה לרוב בדימומים רבים ערב קריעה של כלי הדם בראש.

פגיעות ראש סגורות - מקרים בו אין שבר בגולגולת ולא נגרם נזק למוח, זאת מכיוון שהגולגולת, יחסית לעצמות אחרות בגוף, היא עצם קשה מכיוון שהיא מתוכננת להגן בצורה טובה על המוח.

 

בעיות אשר מתרחשות לרוב לאחר פגיעת ראש הן:

זעזוע מוח - הגולגולת פוצעת את רקמת המוח או את כלי הדם שבו והנזק עלול לגרום לחוסר הכרה רגעי שאחריו אמנזיה (שיכחון) קלה או ארוכת טווח.

דיסארטריה - אופן הדיבור המיוחס לנפגעי ראש.

עלייה בלחץ התוך גולגולתי ובפרט לחץ דם ונוזלים על גזע המוח

זיהומים

דימומים פנימיים תוך גולגולתיים - כתוצאה מקריעה של רשת הנימים הפרוסה על המוח.

גירוי העצב הנודד (וואגוס - vagus) המתבטא בהקאה בשלב הראשון ועלול לגרום להאטת קצב הלב עד כדי מוות. לפיכך, אם נפגע ראש הקיא יש להשגיח על מצב העירנות שלו.

שבר בגולגולת.

חתכים בעור הקרקפת.

טראומה גופנית לראש.

אפילפסיה - במקרים של חבלה תוך מוחית.

 

הגשת תביעת פיצויים בגין פגיעת ראש / פגיעות מח


בכדי להגיש תביעה לפיצויים, יש להוכיח רשלנות של הנתבע (לדוגמה המעביד אם מדובר בתאונת עבודה או העירייה אם מדובר בנפילה ברחוב.

כאשר מדובר במקרה של פגיעת ראש עקב תאונת דרכים- אין צורך להוכיח רשלנות מאחר וקיים חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים שאינו מותנה באשמה או רשלנות של גורם כלשהו.

התביעה  נמשכת בד"כ בין שנתיים לארבע שנים ומסתיימת לרוב בפשרה בין הצדדים על סכום פיצויים מוסכם.

במידה ויש להוכיח כאמור רשלנות של הגורם הנתבע אשר גרם לאותה פגיעת ראש- יש לצרף חוות דעת מומחה לעניין הרשלנות וכן חוות דעת רפואית לעניין גודל הנזק או הנכות שנקרגמה עקב פגיעת ראש זאת.

הפיצויים הנפסקים עקב פגיעות ראש יכולים לעיתים להגיע למיליוני שקלים, במידה ומדובר בנזק קשה ובתלי הפיך.

לשאלות או להערכת סיכויי תביעת ניתן ליצור קשר עם: עורך דין תאונת דרכים או עורך דין תאונת עבודה

-פירמות עורכי דין מובילות-

  • meitar
  • nevo-molson
  • maschit
  • gornitzky
  • yehuda
  • firon
  • firon