נזיקין - אחריות קבלן

תביעות נגד קבלנים - מאת עו"ד ענת מולסון

לאחרונה, מתרבות בבתי המשפט תביעות של רוכשי דירה או בית פרטי כנגד הקבלן.

תביעות מסוג זה יכולות להיות משלושה סוגים:

(א) תביעות בגין ליקויי בניה, דהיינו: הבנין אינו עומד בסטנדרד בנייה נאות, וקיימים בו פגמים וליקויים.

(ב) תביעות בין הפרת חוזה, דהיינו: הקבלן הפר את החוזה בינו לבין הדייר. דוגמאות להפרת החוזה: הקבלן לא סיפק מוצר אותו התחייב לספק בחוזה הרכישה או שסיפק מוצר נחות מזה שלגביו התחייב, שטח הדירה קטן מזה עליו התחייב הקבלן וכדומה.

(ג) שילוב של שני סוגי התביעות.

כאשר המדובר בבית משותף אשר בו דירות רבות, או כאשר מדובר בפרוייקט בתים פרטיים דומים, טוב יעשו הדיירים אם יתארגנו כקבוצה מאוחדת לשם הגשת התביעה. הסיבות לכך הינן:

(א) לעתים קיימים פגמים ברכוש המשותף, כגון: פגמים בחדר המדרגות, בלובי, במקלט וכיוצ"ב, אשר זכות התביעה בגינם משותפת לכל הדיירים.

(ב) לעתים קיימים פגמים זהים או דומים במהותם בכל הדירות או בחלקן, לדוגמה: בעיית חשמל או אינסטלציה, חדר ששטחו קטן מזה המופיע בתוכנית הבניה.

(ג) התארגנות של הדיירים עשויה להוזיל את עלויות ניהול התביעה: הדיירים יתחלקו בעלות חוות דעת המהנדס הדרושה לשם הערכת הנזקים, יתכן שעורך הדין שיטפל בתביעה יסכים להפחית את שכר טרחתו, הנגבה באחוזים מסכום התביעה, במספר אחוזים מאחר שהתיק גדול.

התשתית להגשת תביעה נגד קבלן הינה חוות דעת מומחה מהנדס, אשר יפרט בה את כל הליקויים ואי ההתאמות לחוזה. כמו כן יהיה על המהנדס להעריך את עלות תיקון הנזקים.

מאחר שחוות דעתו של המהנדס הינה הבסיס לתביעה, חשוב לבחור בקפידה את המהנדס שיתן את חוות הדעת, שיהיה אחד המנוסה בתביעות מסוג זה ויוכל להגן על חוות דעתו בבית המשפט. לפיכך, מומלץ להתייעץ קודם לכן עם עו"ד הבקיא בתחום, ומכיר מהנדסים מומחים.

 

יש לציין כי במקרים רבים תביעות מסוג זה כוללות צדדים רבים, שכן הקבלן מגיש הודעות צד ג‘ נגד קבלני משנה שלו אשר טענות נגד עבודתם מועלות בכתב התביעה, לדוגמה: מהנדס החשמל, הרצף וכו‘.

לשאלות או להערכת סיכויי תביעתך, לחץ/י כאן

-פירמות עורכי דין מובילות-

  • meitar
  • nevo-molson
  • maschit
  • gornitzky
  • yehuda
  • firon
  • firon