תסמונת דאון תביעת רשלנות רפואית

היי ענת,

 

אנחנו קבוצה של הורים לילדים שנולדו עם תסמונת דאון.

 

מאד קל לזהות את התסמונת במהלך ההריון,  לכל אחד מההורים יש את הסיפור והנסיבות שלו, חלק עשו בדיקות כאלה, לחלק לא הייתה כמעט תנועת עובר וכ'ו.

 

אני מדגיש את הנסיבות של נושא הזיהוי כי יהיה מאוד קל להוכיח את נושא רשלנות רפואית תסמונת דאון בחלק מהמקרים, השאלה אם כדאי בכלל לבדוק. 

 

השאלה היא אם יש היסטוריה בארץ ובסיס לתביעה בגין תסמונת דאון. נציין שחלק גדול מהילדים לא במצב קשה מאוד, אבל לכולם איחור התפתחותי משמעותי.

 

השאלה היא האם ניתן בכלל לקבל פיצוי מקופות החולים? בעבר הורים לילדים מבוגרים חקרו את הנושא ומצאו כי מאחר ולא מדובר בילד שטוב מותו מחייו אז אין מה לתבוע כי לא נקבל דבר.

שאלתי את כל חברי הקבוצה מה ההיסטוריה הגנטית במשפחה, האם מסיבה כלשהי ניתן לטעון כי צריך היה להפנות לבדיקות גנטיות מקיפות בזמן בהריון (לדוגמא האם מישהו מההורים או מהאחים סובל מתסמונת כלשהי בעצמו).

 

בבדיקה גנטית רגילה שמבוצעת בהריון קל לגלות את התסמונת ולא רק אם מחפשים אותה באופן ספציפי בבדיקות מכוונות.

אני רוצה גם לשאול את חברי הקבוצה האם התינוק נולד עם מום בולט במיוחד שניתן אולי לזהות בסקירת מערכות ואז לחשוד שיש משהו משמעותי ולהפנות לבדיקה ספציפית לאיתור התסמונת.

התסמונת קשורה לבדיקות גנטיות. כ-70% מהמקרים ניתנים להבחנה בעת בדיקת צ'יפ גנטי ולא רק אם לוקחים מידע גנטי מהעובר ומשני ההורים יחד.

הדגשתי באופן ספציפי שבעת ההריון כמעט תמיד יש סימנים מסוימים, אצל חלק משמעותיים ואצל חלק פחות אבל הזיהוי הוא מאוד מאתגר ולכן להוכיח אחריות של הרופאים יהיה לא פשוט בהרבה מקרים.

 

מצד אחד הכרת התסמונת יכולה להוות לכן ידע מקצועי שישמש אתכן אולי בעתיד, ומצד שני איני רוצה שבזבזו זמן יקר שלכן. השאלה אם תוכלו לאתר מהעולם ולא מישראל תביעות של הורים את המוסדות הרפואיים על רשלנות רפואית ולראות מה הפסיקות שם? בישראל ידוע לנו על הורים שתבעו וזכה, בתסמונת הספציפית הזו.

אין ספק שניתן לאתר את זה מבחינה גנטית בבדיקות הרגילות ולא רק באמצעות בדיקות אקסום אשר מרצפות את כל הגנום [רק שבוע שעבר נפגשתי בעניין זה עם המומחית לעניין וקיבלתי שעתיים של הרצאה בעניין].

אבל לבדיקות אקסום לא שולחים סתם בהריון ושולחים רק אם מלכתחילה יש סיבה לחשוד שמשהו לא תקין עם העובר בצורה שלא ניתנת לזיהוי בבדיקות גנטיות רגילות ולכן הצעתי לשאול אם היה משהו מיוחד בהריון אשר הצדיק משלוח לבדיקות נרחבות שכאלה.

תודה. אמירם

 

-פירמות עורכי דין מובילות-

  • meitar
  • nevo-molson
  • maschit
  • gornitzky
  • yehuda
  • firon
  • firon